PL EN

Składniki aktywne

Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis Georgi)

Scutellaria baicalensis Georgi, znana jako tarczyca bajkalska, stanowi źródło baikaliny, jednej z głównych substancji czynnych kompleksu Baicapil™. Dwuletnia bylina o niebiesko-fioletowych kwiatach, mogąca osiągać do 1,2 metra wysokości. Kwitnie od maja do sierpnia. Owoce pojawiają się pod koniec sierpnia.

Tarczyca bajkalska rośnie głównie w Chinach, Rosji, Mongolii i na Wybrzeżu Koreańskim. Rodzina Lamiaceae (jasnowate), do której należy tarczyca bajkalska, składa się z ponad 350 gatunków, z których wiele ma właściwości lecznicze. Jest jedną z 50 podstawowych roślin w tradycyjnej medycynie chińskiej, używa się jej również w Nepalu, Japonii i Korei .

Skład chemiczny korzenia azjatyckiej tarczycy bajkalskiej charakteryzuje się wysoką zawartością flawonoidów.

Flawonoidy to naturalne substancje pochodzenia roślinnego o silnych właściwościach przeciwutleniających.
Flawonoidy stanowią system odpornościowy roślin, a przeniesione do naszego organizmu spełniają w nim podobne funkcje ochronne.
Występują powszechnie w kwiatach, owocach, nasionach, liściach i korzeniach, nadając roślinom kolor, smak i zapach (np. owoce, które dysponują wyjątkowo dużą zawartością flawonoidów to na przykład owoce jagodowe o ciemnej barwie).

Soja (Glycine Willd.)

Soja osiąga wysokość do 1,5 metra i posiada trójlistkowe liście, które zwykle opadają przed dojrzeniem nasion. Kwiaty są małe, biało-żółtawe lub niebiesko-fioletowe. Owocem jest włochaty, łukowaty strączek, w którym zamkniętych jest od 2 do 6 gładkich, kulistych nasion o kolorze biało-żółtym do brązowego. Soja pochodzi z Dalekiego Wschodu, gdzie zawsze była podstawowym składnikiem żywieniowym. Obecnie uprawia się ją w wielu rejonach świata o klimacie umiarkowanie ciepłym.

Pszenica (Triticum vulgare Vill)

Pszenica, należy do rodziny Poaceae (Gramineae – wiechlinowate). Żywotna roślina zaliczana do zbóż o prostej i pustej łodydze oraz szpiczastych liściach. Kwiatostanem jest wiecha lub kłos. Z kwiatów powstaje pojedynczy owoc, nazywany ziarnem, w którym znajduje się zarodek i substancje zapasowe.
Pszenica wywodzi się ze starożytnej Mezopotamii, ale uprawia się ją na całym świecie, od obszarów arktycznych do równikowych. Ma ona zdolność przystosowywania się do różnych warunków, od kserofitowych po nadmorskie.

Kiełki

Baicapil™ zawiera kiełki soi i pszenicy, bogate w cukry. Kiełki używane w Baicapil™ pochodzą z nasion, które kiełkowały wyłącznie w obecności wody, bez dodatków innych związków chemicznych czy pestycydów. Proces kiełkowania przerywany był po 3 dniach, kiedy to aktywne biocząsteczki (peptydy, aminokwasy, oligosacharydy, glukoza) osiągnęły maksymalną zawartość.